InDesign Türkçe tireleme konusunda son derece başarılıdır. Yine de nadiren de olsa karşımıza yanlış tirelediği kelimeler çıkabiliyor. Tireleme hatasını düzeltmek için seçebileceğimiz iki yol var.

  1. Yanlış tirelenen kelimeyi kullanıcı sözlüğüne (User Dictionary) ekleyerek nasıl tirelenmesi gerektiğini InDesign’a öğretmek,
  2. Kelimeyi elle tirelemek.

InDesign “zamktan” kelimesini yanlış tirelemektedir. Bu kelime üzerinden açıklamamıza devam edeceğiz.

Birinci yöntem;

  • Kelimeyi seçin ve sağ tuşla tıklayın.
  • Ekran fotoğrafındaki gibi “User Dictionary” seçin.

    User Dictionary’ye Kelime Ekleme

  • User Dictionary penceresi açılınca, tireleme yerlerini çift tilde (~~) işaretiyle göstererek kelimemizin üç halini (zamk~~tan, Zamk~~tan, ZAMK~~TAN) sözlüğe ekliyoruz. Eğer kelimemiz mutlaka büyük harfle yazılması gereken bir kelime ise yazım denetimini için Case Sensitive kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın. Bu durumda kelimenin küçük harfle başlayan halini eklemeye gerek yok kalmaz.

İkinci Yöntem

Kelimenin bir daha karşınıza çıkmayacağını düşünüyorsanız bir seferlik elle tireleyerek çözüm üretebilirsiniz. Bunun için uygun yere tire (-) işareti koymak yanlış çözümdür. Bunun yerine imleci uygun yere getirip Type menüsünden “Discretionary Hyphen” eklemeliyiz. Böylece elle tirelediğimiz kelime herhangi bir sebepten satır sonundan başka bir yere kayarsa “Discretionary Hyphen” ile koyduğumuz tire kendiliğinden görünmez olacaktır.